IMP na targach INTARG 2018

Wystawcy zagraniczni wystawiali swoje rozwiązania w pawilonach narodowych
IMP został nagrodzony platynowym medalem. Na zdjęciu: Anna Makuch (trzecia od lewej)

W dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Katowicach odbyły się 11. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG. Wydarzenie to ma charakter międzynarodowy i łączy wiele środowisk, których kluczowym celem jest rozwój w oparciu o innowacyjność i nowe technologie oraz współpracę nauki z biznesem oraz nauki z przemysłem.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Urzędu Patentowego RP, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Katowice, Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, a także międzynarodowe organizacje, m.in.: International Federation of Inventors’ Associations (IFIA) oraz World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA). Ponadto patronami wydarzenia byli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.

W INTARG 2018 wzięło udział 95 wystawców z 14 krajów: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Hong-Kongu, Iranu, Kanady, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Tajlandii, Tajwanu, Tunezji, Wietnamu. Wśród wystawców byli przedstawiciele środowisk naukowych (wyższe uczelnie, instytuty badawcze i instytuty PAN), przedsiębiorstw produkcyjnych, start-upów oraz szkół średnich i wyższych. Swoje stoiska prezentowały także jednostki samorządowe, organizacje międzynarodowe, izby gospodarcze, firmy usługowe i podmioty otoczenia biznesu. Zgłoszono ponad 200 wynalazków z różnych dziedzin, takich jak: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka, technologie druku 3D i inne. Program targów został wzbogacony o liczne konferencje, prezentacje i spotkania networkingowe. Rozstrzygnięto również konkursy: INTARG, Lider Innowacji 2018 (16. edycja) oraz Młody Wynalazca 2018 (13. edycja).

W czasie uroczystej gali konkursu INTARG polscy laureaci ubiegłorocznych międzynarodowych targów wynalazczości otrzymali nagrody Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz prezesów organizacji międzynarodowych IFIA i WIIPA za szczególną aktywność w zakresie promocji polskiej nauki, a także za wynalazki, które najbardziej wyróżniły się na arenie międzynarodowej w latach 2016-2017.

Wśród jednostek badawczych najwyżej ocenionych przez jury INTARG był Instytut Mechaniki Precyzyjnej, który nagrodzono platynowym medalem za „Innowacyjny system projektowania endoprotez” autorstwa Anny Makuch, Pawła Marchlewskiego i Konstantego Skalskiego. Międzynarodowe jury doceniło również inne wynalazki Instytutu i przyznało następujące medale:

– srebrny za „Metalizowane płatki grafenu”; autorzy: Maria Trzaska, Grzegorz Cieślak,
– brązowy za „Innowacyjne procesy azotowania gazowego z głębokim wymrażaniem kriogenicznym narzędzi do pracy na gorąco”; autorzy: Piotr Wach, Aleksander Ciski, Tomasz Babul, Józef Zborowski, Josef Fajt, Pavel Šuchmann,
– brązowy za „Metalowe powłoki natryskiwane cieplnie o właściwościach superhydrofobowych”; autorzy: Anna Olbrycht, Zofia Buczko, Klaudia Olkowicz, Szymon Pawlik, Piotr Tomassi.