Złoto dla Instytutu na INOVAMAK 2018

W dniach 21-23 września 2018 r. w Skopje, stolicy Macedonii, odbyły się Międzynarodowe Targi Patentów, Wynalazków, Innowacji i Nowych Technologii – INOVAMAK 2018. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano innowacje, m.in. w dziedzinie medycyny, chemii, rolnictwa, mechaniki, elektroniki, ekologii, metrologii czy systemów bezpieczeństwa. Wśród wystawców byli wynalazcy i przedstawiciele firm, uczelni i organizacji z Syrii, Serbii, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, a także Polski.

Instytut Mechaniki Precyzyjnej zgłosił na INOVAMAK 2018 dwa innowacyjne rozwiązania, prezentowane przez dr inż. Annę Makuch. Międzynarodowe jury przyznało Instytutowi i firmom z nim współpracującym dwa złote medale za:
– „Innovative endoprosthesis design and manufacturing system” („Innowacyjny system projektowania endoprotez”); autorzy: Konstanty Skalski, Anna Makuch, Paweł Marchlewski.
– „Innovative combination of gas nitriding and deep cryogenic treatment of hot working tools” („Innowacyjne procesy azotowania gazowego z głębokim wymrażaniem kriogenicznym narzędzi do pracy na gorąco”); autorzy: Piotr Wach, Aleksander Ciski, Tomasz Babul, Józef Zborowski (Mototechnika), Josef Fajt (Pilsen Tools), Pavel Šuchmann (Comtes FHT).

Rozwiązanie „Innovative endoprosthesis design and manufacturing system” zostało również nagrodzone dwoma złotymi medalami przyznanymi przez delegację z Rumunii z University of Craiova „jako wyraz szacunku i uznania dla ducha innowacyjności w dziedzinie badań naukowych” („granted, as a sign of respect and appreciation for the innovative spirit in the field of scientific research”) oraz delegację z Republiki Serbskiej (Bośnia i Hercegowina).

Targi INOVAMAK 2018, 21-23.09.2018 r., Skopje (Macedonia)