2. urodziny Sieci Badawczej Łukasiewicz

Efektywna współpraca z biznesem, walka z pandemią i dynamiczny rozwój aktywności badawczej to główne wątki działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz.  W kwietniu tego roku przypada 2. rocznica jej powstania.

Obecnie Sieć Badawczą Łukasiewicz współtworzą 32 Instytuty. Dzięki jej pojawieniu się w polskiej przestrzeni biznesowej, krajowi przedsiębiorcy zyskali efektywniejszy dostęp do wiedzy i kompetencji ponad 4,5 tysiąca naukowców i inżynierów.

Korzystając z doświadczenia współtworzących ją Instytutów, w 2019 roku Łukasiewicz z sukcesem wdrożył
unikalny model współpracy z biznesem i przemysłem pod nazwą Wyzwania Łukasiewicz. Obecnie Sieć ma na koncie
blisko 70 wyzwań i blisko 250 problemów technologicznych zgłoszonych przez przedsiębiorców. W rezultacie Łukasiewicz zaproponował ponad 400 rozwiązań, które efektywnie przyczyniają się do bieżącego i przyszłego
rozwoju polskiej gospodarki.

Od wiosny 2020 roku w ramach Tarczy Naukowej Łukasiewicz realizuje wiele projektów skierowanych na walkę
z pandemią SARS-CoV-2. W laboratoriach Łukasiewicz prowadzone są zaawansowane badania o znaczącym potencjale medycznym. Kompetencje pracowników instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz pozwoliły w krótkim czasie zaprojektować i uruchomić linię do produkcji maseczek ochronnych. Łukasiewicz uczestniczy w projektach, które mają na celu opracowanie systemu umożliwiającego skuteczne monitorowanie i zmniejszanie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii. To troska nie tylko o minimalizowanie bieżących skutków pandemii, ale przede wszystkim dowód na strategiczne myślenie o przyszłości.

Od lat Łukasiewicz – Instytut Mechaniki Precyzyjnej jest jednym z czołowych podmiotów badawczych wspierających rodzimy przemysł. W obszarach takich jak obróbka cieplna, inżyniera materiałowa i biomedyczna, galwanotechnika, badania korozji i opracowanie technologii antykorozyjnych jesteśmy skutecznym dostawcą praktycznych rozwiązań dla przedsiębiorców, zapewniając im najwyższej jakości badania, wdrożenia i usługi technologiczne.
Codziennie pracujemy nad skutecznymi rozwiązaniami, które wykorzystywane są podczas realizacji projektów
badawczo-rozwojowych z zakresu nowych technologii w sektorze motoryzacyjnym, metalowym, rolnym, transportowym, lotniczym i wielu innych branżach, w których jakość wykonywanych badań i oferowanych rozwiązań stanowi podstawę bezpieczeństwa i skuteczności prowadzonego biznesu.