IMP na targach Barcelona Innova 2017

W dniach 4-6 maja 2017 r. na terenach wystawienniczych Barcelona Expo La Farga de L’Hospitalet odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Barcelona Innova 2017.

W 2016 roku, po 64 latach działań promujących wynalazki i innowacje w ramach Międzynarodowych Targów Brussels Innova w Brukseli, kierownictwo targów, kierując się sugestiami uczestników, postanowiło rozszerzyć zasięg działalności także na inne kraje. Nowy projekt zrealizowano w Hiszpanii. Pierwsza edycja przyciągnęła wielu wystawców i zwiedzających z kraju i zagranicy, co uczyniło z Barcelony ważną światową platformę innowacji i nowych technologii, poświęconą transferowi nowych technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

W tegorocznej, drugiej odsłonie Barcelona Innova wzięli udział wystawcy z całego świata, m.in. z Francji, Polski, Rosji, Tajlandii, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Kamerunu, Chorwacji, Malezji i Włoch. Wydarzeniu towarzyszyły liczne imprezy biznesowe, konferencje i panele dyskusyjne omawiające zagadnienia związane z wynalazczością.

W tym roku na targach zostało zaprezentowanych i zgłoszonych do oceny 13 polskich wynalazków. W skład jury weszli przedstawiciele nauki i przemysłu z branż prezentowanych
na targach. Przyznano medale złote, złote z wyróżnieniem, srebrne i brązowe oraz inne prestiżowe wyróżnienia.

W czasie uroczystego ogłoszenia wyników Polskę reprezentował przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Wśród nagrodzonych prac znalazły się dwa wynalazki opracowane w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej. Na ręce Tomasza Babul, dyrektora IMP, przekazano:

  • złoty medal z wyróżnieniem i nagrodę Serbana Constantina Valeca – Ministra Badań i Innowacji Rządu Rumunii za „Warstwy superhydrofobowe na aluminium wytwarzane metodą anodowego utleniania z dodatkową obróbką”; autorzy: Zofia Buczko, Piotr Tomassi, Klaudia Olkowicz, we współpracy z firmą CIM-mes,
  • srebrny medal za „Antykorozyjne azotowanie gazowe części maszyn”; autorzy: Piotr Wach, Jerzy Michalski, Jan Tacikowski, Kryspin Burdyński, Michał Filipowicz.
Fot. 1. Barcelona Innova 2017, 4-6 maja 2017 r.
Fot. Arch. Eurobusiness-Haller (3)
Fot. 2. Barcelona Innova 2017, 4-6 maja 2017 r.
Fot. 3. Barcelona Innova 2017, 4-6 maja 2017 r.