IMP i poznańskie targi ITM Polska 2017

W tym roku na Targach ITM zaprezentowało się ok. 1000 wystawców

 

W tym roku na Targach ITM zaprezentowało się ok. 1000 wystawców
Temat seminarium IMP był zgodny z tendencjami panującymi na rynku

 

Temat seminarium IMP był zgodny z tendencjami panującymi na rynku

W dniach 6-9.06.2017 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi ITM Polska – Innowacje, Maszyny, Urządzenia. Wydarzenie to jest przykładem „doskonałego mariażu przemysłu, biznesu i nauki” i cieszy się od lat dużym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji uczestniczyło blisko 1000 wystawców z 27 krajów. Około 18 tys. zwiedzających skorzystało z oferty siedmiu salonów branżowych, których zakres tematyczny obejmował: obrabiarki i narzędzia (salon Mach-Tool), obróbkę powierzchni (salon Surfex), hydraulikę, pneumatykę i napędy (salon Hape), metalurgię, hutnictwo i przemysł metalowy (salon Metalforum), spawalnictwo (salon Welding), dorobek naukowy instytutów badawczych (salon „Nauka dla gospodarki”), bezpieczeństwo pracy w przemyśle (salon BHP).

Instytut Mechaniki Precyzyjnej jak co roku prezentował się na stoisku wchodzącym w skład salonu Surfex. Nasza oferta cieszyła się największym zainteresowaniem głównie wśród osób zajmujących się galwanotechniką oraz obróbką cieplną i cieplno-chemiczną. Poza tym pracownicy Instytutu uczestniczyli w licznych wydarzeniach towarzyszących ITM Polska.

W drugim dniu targów odbyły się obchody VI Dnia Mechanika, którego organizatorem jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Przy tej okazji ogłoszono wyniki X edycji Ogólnopolskiego Konkursu na „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne 2016 roku” i zaprezentowano nagrodzone prace. Instytut Mechaniki Precyzyjnej zajął drugie miejsce w kategorii „Prace i stanowiska naukowo-badawcze” za „Technologię kształtowania w niskotemperaturowej plazmie właściwości użytkowych narzędzi do produkcji wyrobów śrubowych”, którego autorami są: z IMP – Janusz Trojanowski, Anna Drobek, Tomasz Babul, z firmy „Gaweł” Zakład Produkcji Śrub SA – Mariusz Skóra i Tomasz Gaweł.

Równolegle z targami ITM Polska odbywały się Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, w ramach których organizowane były spotkania kooperacyjne Subcontracting ITM Meetings. Celem spotkań jest stworzenie warunków do nawiązania kontaktów między oferentami usług oraz potencjalnymi zleceniodawcami, którzy poszukują podwykonawców
bądź są zainteresowani inwestycjami w nowe technologie przemysłowe.

Partnerem merytorycznym bieżącej edycji targów Subcontracting jest Klaster Obróbki Metalu – Krajowy Klaster Kluczowy. Klaster, do którego należy również nasz Instytut, zorganizował tzw. speaker’s corner. To trwające dwa dni wydarzenie jest poświęcone działaniom i procesom związanym z konsolidacją i wzrostem konkurencyjności polskiej branży podwykonawstwa i kooperacji. W ramach speaker’s corner odbywały się prezentacje, dyskusje i panele, w których uczestniczył Dyrektor Instytutu. 7 czerwca Tomasz Babul zaprezentował „Projekt Coolbend – głębokie wymrażanie kriogeniczne narzędzi do gięcia i obróbki mechanicznej” i wziął udział w panelu dyskusyjnym na ten temat. Ponadto
w następnym dniu podzielił się opinią ekspercką w ramach panelu: „Jak automatyzować i zrobotyzować produkcję w przemyśle ogólnym”.

Stałym elementem ITM Polska są wydarzenia towarzyszące, które w formie konferencji, seminariów, warsztatów i pokazów edukują uczestników targów. Prezentowane tematy
i sposób realizacji zależą od potrzeb klientów i tendencji, jakie panują na rynku. W tym roku Instytut zorganizował seminarium pt.: „Innowacje w badaniach materiałów”. Było ono przygotowane z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia IMP, któremu patronują Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownicy IMP wygłosili siedem referatów dotyczących działalności realizowanej w Instytucie, a Sebastian Rynkiewicz, przedstawiciel Klastra Obróbek Metali – Krajowego Klastra Kluczowego, przedstawił gościnnie zagadnienie „Jak efektywnie łączyć biznes i naukę na europejską skalę?”.

Targi obfitowały także w wiele dodatkowych wydarzeń o „lżejszym” charakterze, m.in.: „Poligon umiejętności”, czyli pokazy lakiernicze, warsztaty skanowania i druku 3D czy eliminacje regionalnych zawodów profesjonalnych szlifierzy „Starcie szlifierzy”.